Dünyanın en popüler arama motoru google.  Görünür internetin %90’ını indexleyen yegane oluşum. Haliyle dünyadaki etkin seo &sem kriterlerini google’nin kriterleri belirliyor. Bu da yetmezmiş gibi google ” yeni nesil google ” akımını başlatmış durumda.

Bu zamana kadar seoluk kavramı hakkında:

Bu zamana kadar google’de index almak, sayfanızı üst sıralara taşımak birkaç yöntemle mümkündü. Sitenin kalitesi %25 etkilerken gerisi seo çalışması idi. Bu biraz adaletsizce olsa da etkin yöntemdi. Google buna bir dur demek için devasa bir adım attı.

 

yeni nesil google akımını başlatan adımlar…

!40 milyon dolarlık kuantum bilgisayar yatırımından söz ediyorum evet. Haberlerden çoğumuz aşinayız. Bunun etkileri seo alanında zaten etkisini çok çabuk gösterdi. Kullanıcılara yeni yeni gelmeye başladı. Google yeni nesil çeviri algoritması ile tanıttı bu uygulamasını. Ama biz seo uzmanları zaten olayı yakın markaj altında tutuyorduk.

Aşağıdaki resimde googlenin yeni nesil 140 milyon dolarlık yapay zekasını görebilirsiniz.

 

Peki neler değiştirdi bu yeni nesil kuantum bilgisayarlar ?

Öncelikle googlenin şu anda kullanmakta olduğu stadyum büyüklüğündeki süper bilgisayarının yaptığı iş şu anda milyon terabaytlarla ifade edilen internet akışını indexleyip , istenildiğinde sunmaktan ibaret diye tanımlarsak. Bu devasa işlemi, devasa bilgisayarlar yaparken aynı işi artık kuantum bilgisayarlar yapacak.

Farkına gelecek olursak, google sitenizi alıp okur sonra indexlerdi. 140milyondan fazla site olduğunu düşünürsek, bu iş google için yorucu bir işti. Ve her ne kadar 600’den fazla kriteri olsa da ister istemez belirli başlı kriterler daha önem arzetmekteydi. Kuantum bilgisayar teknoloji ise normal bilgisayardan farklı olarak 140 milyon internet sitesini aynı anda okuyup, 600 kritere göre sıralayabilir. Ve bu onun için zor bir iş bile sayılmaz.

Bu yüzden seo&sem anlayışı artık daha farklı. Artık kaliteli içerik, kaliteli kodlama daha önemli.  Yani seo&sam uzmanlarına daha fazla yük biniyor.  Eski yöntemlerle de anlık yükseliş söz konusu olsa da, google artık bunu fark ediyor ve sizi geriye atıyor.

Yeni gelişme ile siteni aç, etiketlerini at, domaninin yaşlanmasını bekle ata sözümüz tarih oluyor. Artık bir site 1 hafta gibi bir sürede alexadan veri alabiliyor, google addsense’den reklam alabiliyor. Yani gelişmelere ayak uyduran, googlenin yeni yapısını iyi çözümleyebilen bir seo uzmanı, her zaman olduğu gibi şimdi de birkaç adım öne çıkıyor.

Comments 0

Leave a Comment